Pazartesi, 11 Aralık 2017
.
.
chevron_left chevron_right
OLTU

Oltu’daki Orman Yangını 3. Gününde de Söndürülemedi!

Oltu’nun Yukarı Çamlı Mahallesi ormanlık alanında meydana gelen yangın 3. gününde de kontrol altına alınamadı.

2144 Toplam Gösterim
Oltu’daki Orman Yangını 3. Gününde de Söndürülemedi!

Cumartesi günü saat 16.00 sularında başlayan ve kontrol altına alındığı açıklanan orman yangını, rüzgârın da etkisiyle şiddetini artırarak devam ediyor. Yaklaşık 10 hektarlık alanın kül olduğu yangını söndürme çalışmalarına, belediye anons sisteminden çağrı yapılarak vatandaşlar da davet edildi.

Oltulu vatandaşlar, gönüllü olarak kaymakamlık ve belediye binası önünde hazır bulundurulan araçlarla söndürme ekibine yardımcı olmak için yangın bölgesine götürüldü. Ayrıca yangına müdahale için Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Ardahan, Şenkaya ve Sarıkamış orman işletme müdürlükleri yangın söndürme ekiplerinin yanı sıra Artvin’den de ekipler çağrıldı.

Yoğun uğraşlar sonrası kontrol altına alınamayan ve engebeli olan arazide rüzgârın da etkisiyle geniş alana yayılan alevlere, Gürcistan ve Giresun’dan çağrılan yangın söndürme helikopterleri müdahale etmeye başladı. Çevredeki baraj ve göletlerden su taşıyan helikopterler saatlerce yangına müdahale etti.

İncelemelerde bulunmak üzere yangın bölgesine gelen Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, “Cumartesi günü 16.00 sularında orman İşletme Müdürlüğü’ne yangın ihbarı alındı. İhbarı alır almaz, Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Oltu, Şenkaya, Sarıkamış, Ardahan ve Kars Orman İşletme Müdürlüklerinin ekipleri araç-gereçleriyle, makine teçhizatlarıyla bölgeye intikal etti. Bölgenin dezavantajlı olması, yolunun olmaması ve dağlık bir arazi olmasıdır. Dozerlerimizle şuan buraya yol açtık ve yol açınca söndürme çalışmaları daha da hızlandırıldı. Yangın kontrol altına alınmış durumda ve şuanda bir uçak ve iki helikopter ile söndürme çalışmaları yapılıyor. Vatandaşlarımızın da yardımıyla iki gündür çok yoğun bir çalışmayla orman yangınına çok mahal vermeden yangını söndürmeye çalışıyoruz” dedi.

Şiddetli rüzgârın etkisiyle sürekli farklı noktalardan yükselen alevlere müdahale edilmeye çalışılıyor.

Öte yandan, bölgede bulunan özel ve kamu kurumlarına ait iş makineleri yangın bölgesine sevk edildi.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 1
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft