Salı, 21 Kasım 2017
.
.
chevron_left chevron_right
OLTU

Oltu’da Organik Meyve ve Sebze Festivali!

Oltu'ya bağlı Ayvalı Köyü’nde düzenlenen geleneksel 8. ''Organik Meyve ve Sebze Festivali'' gerçekleştirildi.

177 Toplam Gösterim
Oltu’da Organik Meyve ve Sebze Festivali!

Havaların soğuk olması ve aşırı yağışlar nedeniyle tam olgunlaşmayan meyve ve sebzeler festival tarihine yetişmedi. Bunun üzerine Ayvalı Köylüleri, 27 Haziran'da Sersis Mezrasında piknik yapmak zorunda kaldı.

Sabahın erken saatlerinde Sersis Mezrasına akın eden köylüler, çadır kurup semaverlerini yaktı. Oltu Cağ Kebaplarını hazırlayan köylüler, “Organik Meyve ve Sebze Festivali”ni piknik gününe dönüştürdü.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Ayvalı Köyü Dernek Başkanı Musa Demir, “Köyümüzde bu yıl 8.'sini düzenlediğimiz şenliğimiz, köyümüz büyük olduğu için kalabalık ve güzel geçiyor. Şenliğimize işlerinden dolayı katılamayan köylülerimiz çok şey kaçırdıklarını bilmeliler. Oltu’nun 65 köyü var fakat bizim köyümüz bu çevrede tektir. Kalabalığıyla, çalışkanlığıyla ve meyve-sebzesiyle tektir. Şenliğimizin amacı da organik sebze ve meyve yetiştiriciliği ama iki yıldır havaların soğuk gitmesi nedeniyle festival tahine sebze ve meyvelerimizi yetiştiremiyoruz. Bizim köyümüzün öyle bir özelliği var ki; meyve ve sebzenin günü, saati gelmediği sürece ne yaparsan yap bir saat önce bile yetiştirme şansın yok, sera olsa bile. Ama bizim köyde yetişen meyve ve sebzelerdeki kalite ve aromayı hiçbir yerde bulamasınız. Şenliğimize katılım hat safhadaydı. Bizleri yalnız bırakmayan köylülerim ve dışardan gelen misafirlerimin hepsine teşekkür ederim. Ayrıca birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirdiğimiz festivaldeki amacımız, yılda bir kez de olsa sizlerle bir araya gelip hasret gidermektir” dedi.

Orman içerisinde güzel bir gün geçiren Ayvalı öylüleri Ozan Yılmaz oğlu ile güzel dakikalar geçirdiler. Grup Türkülerin oğlunun söylediği hareketli parçalarla halay çeken Ayvalı Köylüleri, şenlikte büyük coşku yaşadı.

Milliyetçi Hareket Partisi Oltu İlçe Başkanı Mehmet Coşkun, 5 bin 500 lira ile festivalin bu sene ki ağası seçildi. Başkan Coşkun omuzlara alınarak alandakileri selamladı.

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft