Salı, 12 Aralık 2017
.
.
chevron_left chevron_right
OLTU

Oltu’da Camiler ve Din Görevlileri Haftası Etkinlikleri!

1-7 Ekim tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Camiler ve Din Görevlilleri Haftası’ münasebetiyle İlçe Müftülüğünün organizasyonları çerçevesinde bir dizi etkinlik düzenlendi.

2307 Toplam Gösterim
Oltu’da Camiler ve Din Görevlileri Haftası Etkinlikleri!

Oltu Din Görevlileri Derneğinin, başta İlçe Müftüsü Ahmet Nuri Bayraktutan’ı ve İlçemizde ki kurum amirlerini ziyaretlerinde, Camiler ve Din Görevlileri Haftasını anlattıkları bir etkinlik ile başladığı haftaya, İlçemiz İmam Hatip Lisesi Müdürü Sıtkı Toksoy ve bir gurup İmam Hatipli öğrencinin İlçe Müftümüzü ziyareti ile devam etti. İlçe Müftüsü Bayraktutan, Kendisini ziyarete gelen İmam Hatipli Öğrencilere; Camilerimizin Hayatımızda ki öneminden ve toplumun inşasında ki misyonundan bahsetti. Din görevlisinin, Din gönüllüsü misyonu ile hareket etmesi gerektiğini vurgulayan İlçe Müftüsü Bayraktutan, geleceğin teminatı olan öğrencilere kendilerini ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, hediler takdim etti.

 ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ etkinlikleri kapsamında Oltu Din Görevlileri Dernek Başkanı Ahmet Akçay, yönetim kurulu üyesi Meryem Ataş ve Oltu Devlet Hastanesi manevi destek uzmanı Eda Öztaş hastane yetkililerini ve çalışanlarını da unutmadı. Başhekim Soner Özcan’ı hastane müdürü Murat Kartal’ı ve müdür yardımcısı Osman Bektaş‘ı makamlarında ziyaret ederek çiçek takdiminde bulundular. Başhekim Özcan, ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ nedeniyle yapılan ziyaretten memnuniyetlerini dile getirdi ve bu ziyaretin kendilerinde farkındalık oluşturduğunu ifade ederek teşekkür etti. 06/10/2017 Cuma Günü, Cuma Namazında; dünyanın var olduğu ilk günden beri Allah’ın adının anıldığı ve Peygamberimiz (s.a.v.) in  “Allah'a en sevimli  olan mekanlardır”  buyurduğu mescitlerimizi inşa ve imar eden, görevli ve gönüllü olarak o mabetlere hizmet  edenlerin ruhlarına okunan hatmi şeriflerle birlikte bir mevlit programı düzenlendi. Program İlçe Müftümüzün, okunan hatimler için yaptığı dua ile sona erdi. Namaz çıkışında ise; Muharrem ayı vesilesi ile halka aşure ikram edildi. Son olarak; Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ etkinlikleri kapsamında Din görevlilerine yönelik bir konferans düzenleyecek olan İlçe Müftülüğü, 18 Ekim 2017 Çarşamba günü; Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Hanifi Şahin’in konuşmacı olarak katılacağı bir konferans düzenleyecek.

İlçe Müftüsü Ahmet Nuri Bayraktutan, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası Münasebeti ile yayımladığı mesajında ise; “Camiler, insanların ortak bir yerde buluştuğu, kardeşlik duygularının, hoşgörü anlayışının, birbirimize olan sevginin güçlendiği mabetlerdir. Camiler, içinde başka hiçbir yerde bulamayacağımız çok özel bir huzur ve haz kaynağıdır. Camiler bir ibadet yeri olmakla birlikte toplumumuzu birleştirici özelliği ile insanın maneviyatını güçlendiren, moral veren yerlerdir. Camilerimiz, ibadet yeri olması özelliğinin yanında; vaaz, hutbe ve irşat faaliyetlerinin yapılmasıyla birer yaygın din eğitim merkezleri görevini de üstlenmiştir. Camilerimizin hayatımıza kattığı anlam ve değer bakımından, fonksiyon ve işlevleri zaman içerisinde farklılık gösterse de fonksiyon ve işlevleri hep mevcut olmuştur.Bu vesile ile, zengin fakir, amir memur, yaşlı genç herkesi bünyesinde toplayan, aynı safta omuz omuza hep birlikte ibadet ettiğimiz Camilerimizde onurlu bir görev ifa eden din görevlilerimizi tebrik eder, toplumumuzun birleştirici mekanları olan Camilerimizde yapılacak etkinliklerin, birlik ve beraberliğimize katkı sağlamasını temenni ederim” ifadelerinde bulundu.

Oltu din görevlileri Derneği  Başkanı  Ahmet  Akçay imamların şu özelliklerinden bahsetti. “İmamlar da etten kemikten yaratılmış normal bir insandır. Diğer insanlardan farkı mihrab adamı olması dinin gönüllüsü olmasıdır. İmâm camide dinin görevlisi mihrabta rasûlullâhın vekilidir. İmâm kürsüde vaiz minber de hatip mihrabta hocadır. Yaz tatilinde öğretmen kışın gece derslerinde belletmendir. Yeni dogan çocuğun kulağında ezan kamettir. Sunnetlerde mevlut okuyan hayır duadır. Cenazelerde ağlayan üzülen taraftır her cenazede ölen yakınını hatırlayandır. Düğünlerde gülen gelin hanım çıkarken, evinden yeni evine geldiğinde dua nikahı kıyan evlendirme memurudur. İmâm anne babaya hayırlı evlattır. Evinde babadır eştir kocadır. Kahır çekmek dert dinlemek deva bulmak onun işidir. Sıkıntılı gençlere moral, hastalara şifa aracıdır. Ölenin arkasından yapılan bütün vazifelerin adamıdır. Camide temizlik görevlisidir. Müezzindir.Koyde görev yapanlar şöfördur elektrikci mobilyacı kasaptır. İmâm herşeyi bilendir onlara göre. Hasılı imam tecvid kuralları gibidir bazen Kevser süresi gibi kısa kalır mevzularda. Meddi tabi gibi bir elif miktarı çekilir çekilmez konularda. Meddi Munfasil olur bazen öyle olması gerekir toplumun konjonktürü gereği ayrı ayrı davranması gerekir. Mimin halleri gibi 3 hali vardır bu mesleğin. Memurdur din gönüllüsü ve insandır. Kusurları ile hataları ile bütün güzellikleri ile İmam candır yardır dost ve kardeştir. İyi bir insan iyi komşudur.Bizi bu görev için yetiştiren hocalarımıza anne ve babalarımıza Rabbim sağlık sıhhat versin. Ölmüş olanlara rahmet diliyor cennette ümmetin imamı olan rasûlullâha komsu olsunlar inşallah... Bu vesileyle bütün meslektaşlarımın, din gönüllüsü kardeşlerimin, camilerin süsü cemaatimizin camiler ve din görevlileri haftasını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft