Pazartesi, 11 Aralık 2017
.
.
chevron_left chevron_right
OLTU

Allah Senden Razı Olsun!

Oltu’da esnaflık yapan Turgay Demir, Oltu’nun Yukarı Çamlı Mahallesi’ndeki yangına müdahale eden ekibe yemek ikram etti.

3529 Toplam Gösterim
Allah Senden Razı Olsun!

Oltu’dan 33 kilometre uzaklıktaki Yukarı Çamlı Mahallesi’nde meydana gelen ve 4. günün sonunda tamamen kontrol altına alınan orman yangınına müdahalede bulunan yangın söndürme ekiplerine yemek, ayran ve su ikramında bulundu.

Türkiye’nin 11 ilinden gelen ve oldukça engebeli olan arazide zor şartlarda yangını söndürme ekibini unutmayan Demir Kardeşler Doğalgaz firması sahibi Turgay Demir, yangına müdahale eden toplam 225 işçiye yemek ikram etti. Sunulan yemek ikramından son derece memnun kalan orman işçileri, Turgay Demir’e teşekkür etti.

Yangının çıktığı günden bu yana bölgeye gelen ve bir gün olsun ayrılmayan Erzurum Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, esnaf Turgay Demir’e ortaya koyduğu bu anlamlı davranışından ötürü teşekkür ederek, bu manada örnek teşkil ettiğini belirtti.

Bu arada yangının son durumu hakkında bilgiler veren Bölge Müdürü Bıyıklı, “Cumartesi günü başlayan yangın hızla ilerledi. Erzurum’da uzun yıllardır görülmemiş bir sıcaklığın yaşandığı dönemdeyiz. Havadaki nem oranı yüzde 5’lere kadar düşmüş. Her taraf kuru ve yoğun şekilde bir otlanma söz konusu. Orman Bakanımız Veysel Eroğlu’un talimatıyla yangın uçağımız ve 2 adet helikopterimiz buraya intikal etti. Uçağımız su alamadı ama helikopterler 3 gün boyunca söndürme çalışmalarına havadan destek verdi. Orman Genel Müdürümüz İsmail Üzmez, Orman Genel Müdür Yardımcımız Mehmet Zeki Temur ve Daire Başkanımız Mithat Ateş Beylerin büyük destekleri oldu. Genel Müdür Yardımcımız ve Daire Başkanımız, Genel Müdürümüzün talimatıyla dün gece sabaha kadar bölgedeydiler. Onların tecrübesi olmasaydı, biz kendi tecrübemizle bu yangını atlatmamız daha da zor olacaktı” dedi.

Çevre illerden büyük destek aldıklarını belirten Bölge Müdürü Bıyıklı, “Yangın çıktığı noktalardan itibaren hızla yol açarak yangına müdahale etmeye çalıştık. 200-250 kişilik ekibi koordine ederken her birinin yanına kadar gitmek zorunda kaldık. Ekiplerin bazıları aşağıda, bazıları yukarıda olduğundan yanlarına gidip gelmemiz saatlerimizi aldı. 2 helikopterimiz ile karadan, 10–12 ilden gelen yangın ekibimiz karadan müdahale etti. Fakat müdahalede bulunurken rüzgârın etkisiyle kıvılcımlar etrafa yayılarak tekrardan bir alevlenme söz konusu oldu. Çok şükür dün gece 00.30 civarlarında yangını tamamen kontrol altına aldık. Orman teşkilatımızdan bin 200 kilometre uzaklıktan yangın ekiplerimiz geldi. Şuanda soğutma çalışmaları sürüyor. Tamamen söndürüldüğü haberini inşallah önümüzdeki günlerde vereceğiz” şeklinde konuştu. 

Öte yandan orman işçilerine yemek ikramında bulunan Turgay Demir ise, “Cumartesi günü meydana gelen yangını son iki gündür takip etme fırsatı buldum. Şuanda gördüğüm manzara karşısında hakikaten üzüldüm, gerçek manasıyla ciğerlerimiz yanmış. Çeşitli bölgelerden buraya kadar gelip takviyede bulunan orman işçilerimizden Allah razı olsun. Bakanlarımıza ve müdürlerimize teşekkür ederim. Kaybımız çok olmuş ama beterin beteri var. Buna da şükür. Demir Kardeşler Doğalgaz olarak bizde üzerimize düşenin bu olduğunu düşündük ve bölgede çalışmalarını sürdüren işçi kardeşlerimize yemek ikram ettik. Allah bir daha böyle afetler yaşatmasın” diye konuştu.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft