Pazartesi, 11 Aralık 2017
.
.
OLTU

OLTU HAKKINDA 

Oltu, Erzurum ilinin en büyük ilçesidir. Oltu Taşı ve Oltu Cağ Kebabı ile meşhurdur. 

Oltu, Erzurum şehir merkezine 119 km uzaklıktadır. 

1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Alp Arslan'ın komutanlarından Ebu'l-Kasım Erzurum yöresinde Saltuklu Beyliği'ni kurunca, 1080 tarihinde Emir Ahmet Oltu'yu işgal ederek Türklerin eline geçmesini sağlamıştır. 1878 Ayastefanos Antlaşması ile Oltu Rusya'ya bırakılmıştır. 1917 Bolşevik İhtilali ile Ruslar çekilirken burasını Ermeniler'e bırakmıştır. 1918 yılında işgalden kurtulmak amacıyla Oltu İslam Komitesi kurulmuş ve 25 Mart 1918'de Ermeniler sınır dışı edilmiştir. Bu tarih Oltu' nun kurtuluşu olarak kutlanmaktadır. Kurtuluş mücadelesi sonrası kurulan Oltu Şura Hükümeti 17 Mayıs 1920' de Hatay'ın anavatana iltihaki gibi TBMM Hükümetine katılmıştır. 1926 yılında Oltu ilçe statüsüne kavuşmuştur.

İlçenin 'kara kehribar' denilen Oltu Taşı meşhurdur. Ayrıca bölge, yeni bulgulara göre zümrüt madeni açısından zengindir ve çıkarılan zümrüde, Oltu Zümrütü adı verilmektedir.

Aslanpaşa Camii, Oltu Kalesi, Tamrut Harabeleri, Kertekler ve Livan'ın Gözesi bunlardan birkaç tanesidir. Oltu'nun coğrafi tanımı ise; Oltu ilçesi Erzurum'un Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerinin kesişim noktasında Erzurum ilinin kuzeydoğusunda yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1400 km'dir. Oltu Çayı vadisine kurulmuştur. İklimi, yazları ılık havaya sahip, kışları ise soğuk ve karlıdır ancak karadeniz ılımanlığından dolayı aşırı değildir. En düşük sıcakılık -25 derecedir. Şenkaya Yusufeli(artvin), Olur, Narman, Tortum ve Uzundere ilçeleriyle komşudur. Bulunduğu konum itibariyle Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz bölgelerin sınırını oluşturur. 2010 verilerine göre toplam 65 tane köyü vardır. Ayrıca Oltu, Erzurum'un en büyük ve en kalabalık nüfuslu ilçesi olup Erzurum'u Kars'a, Ardahan'a ve Artvin'e bağlayan ana yola sahiptir.

Ayrıca ilçe ulaşım, iklim, kültür, ekonomi gibi birçok yönden çevresine göre çok daha gelişmiş olduğundan çeşitli yerlerden göçler de almıştır.

 

Oltu İlçe Kaymakamı: ŞENOL TURAN'dır. 

TARİHİ

 

Tarihi kaynaklarda Olti'k, Oltu'm, Okhti'k veya Oltu'si (Olti'ler) diye geçen Oltu'nun tarihi günümüzden yaklaşık olarak 3000 yıl öncesine dayanır. Tarihi devirler boyunca  çeşitli devletlerin egemenliği altında kalan Oltu, başlangıçta bir kale yerleşmesi olarak kurulmuş, daha sonra  uzunca bir dönem  kale ve dış surlar içerisinde gelişmesini devam ettirmiş, bir ara Çıldır Sancağının merkezi olmuştur. Kuşkusuz bu durum  Oltu'nun stratejik bir konumda yer almış olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü yerleşim yeri Doğu Anadolu Bölgesini, Kuzey Doğu Karadeniz kıyılarına, Kuzey doğuda ise Kafkaslara bağlayan eski yollara Kontrol altında tutabilecek bir konumda bulunmaktadır.
 
- Oltu ismi Kıpçakların bir boy veya oymağından gelmektedir.
- Bu ad Dağıstan' ın güneyinde oturan Küçük Şirvan Bölgesi' nde bir kasaba ve küçük bir köye de verilen isimdir.
- 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Alpaslan' ın komutanlarından Ebul-Kasim Erzurum yöresinde Saltuklu' lar Beyliğini kurunca, 1080 tarihinde Emir Ahmet Oltu' yu işgal ederek Türklerin eline geçmesini sağlamıştır.
- 1878 Ayestefanos Antlaşmasi ile Oltu Rusya' ya bırakılmıştır.
- 1917 Bolşevik ihtilali ile Ruslar çekilirken burasını Ermenilere bırakmış. 1917 Rus ihtilalinden sonra Oltu'nun yönetimi Ermeni Icra Komitesinin eline geçmistir.
- Ruslar tarafindan Oltu'ya yerleştirilen Ermeniler 40 yıl boyunca yerli halka zulüm etmişlerdir.
- 1918 yılında işgalden kurtulmak amacıyla Oltu İslam Komitesi kurulmuş ve 25 Mart 1918'de Ermeniler sınır dışı edilmiştir. Bu tarih Oltu' nun kurtuluşu olarak kutlanmaktadır.
- Kurtuluş mücadelesi sonrası bağımsızlığını ilan eden Oltu, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra kendi isteği ile Türkiye topraklarına bağlanmıştır.
- 1926 yılında Oltu ilçe statüsüne kavuşmuştur.
 
 
Oltu Şûra Hükümeti Mührü: 

COĞRAFİ YAPI

İlçemiz 1380 km² yüz ölçüme sahiptir. Rakımı 1275 metredir. İlçenin doğusunda Şenkaya, kuzeydoğusunda Olur, kuzeyinde Yusufeli ve Uzundere, batısında Tortum ve güneyinde Narman ilçeleri bulunmaktadır.
 
İlçe matematiksel konum olarak 41-59 doğu boylamları ile 40-34 kuzey enlemleri arasında yer alır. En yüksek tepeleri Akdağ 3030, Kırdağ  2000 metredir. İlçenin  batısından  başlayan ve doğuya doğru alçalarak genişleyen vadinin alt kısmındaki topraklar alüvyonlu verimli topraklardır. 
 
Vadi boyunca yükselen 50-500 metre uzunluğunda  irili ufaklı tepeler bulunmaktadır. 

NÜFUS

Oltu nüfusu 2015 yılına göre 31.087'dir.

Bu nüfus, 16.035 erkek ve 15.052 kadından oluşmaktadır.
Yüzde olarak ise: %51,58 erkek, %48,42 kadın nüfus bulunmaktadır.

EĞİTİM

İlçe Merkezinde 9 lise, 5 ortaokul, birisi YBO olmak üzere 6 ilkokul, mahallelerde (köylerde) müstakil 3 ilkokul ve 3 ortaokul, 3 birleştirilmiş sınıf bulunmaktadır. Ayrıca 2 Anaokulu, 1 Halk Eğitim Merkezi  ve  1 Mesleki Eğitim Merkezi mevcuttur. 2 Anadolu Lisesi, 1 Fen Lisesi, 1 Endüstri Meslek Lisesi, 1 Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, 1 Ticaret Meslek Lisesi, 1 Kız Teknik ve Meslek Lisesi ve 2 Anadolu İmam Hatip Lisesi olmak üzere 9 lise mevcuttur.

Anaokullarında 327, İlkokullarda 1825, ortaokullarda 2088 ve Liselerde 2675 olmak üzere toplam 6915 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir. Taşımalı olarak; ilkokul 258, ortaokul 254 olmak üzere toplam 512 öğrenci taşınmaktadır. Bu öğrencilerden 15’ i özel eğitim  (engelli) öğrencisidir.

Bu okullarda; 78 sınıf öğretmeni, 425 branş öğretmeni, 29 okul öncesi olmak üzere toplam 532 öğretmen görev yapmaktadır.

İlçemizde Yer Bilimleri ile Beşeri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 2 adet Fakülte ve Oltu Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. Bu okullarda 1342 öğrenci eğitim görmektedir. Yer Bilimleri Fakültesinde; Maden, Jeoloji ve Petrol Doğalgaz Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesinde ise İşletme, Bankacılık ve Finans ile Sosyal Hizmetler bölümleri yer almaktadır. Oltu Meslek Yüksek Okulunda ise; Gıda Teknolojisi, Kuyumculuk ve Takı Tasarım, Grafik Tasarım, İnşaat Teknolojisi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Pazarlama, Ormancılık ve Orman Ürünleri, Büro Yönetimi ve Yöneticiliği, Bankacılık ve Sigortacılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümleri bulunmktadır.

Oltu'ya ait en güncel haber sayfası Oltumedya.com adresidir.

Haber Yazılımı

- Hokkasoft